თსუ ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის ქიმიის დეპარტამენტის ბაკალავრიატის მე-8 სემესტრის სტუდენტებისათვის (25 სტუდენტი) საწარმოო პრაქტიკა უმაღლესი საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში მომზადების ერთ-ერთი მნიშვნელოვანი ასპექტია. იგი შესაძლებლობას აძლევს სტუდენტს რეალურ ცხოვრებაში გამოცადოს აკადემიურ გარემოში შეძენილი ცოდნა და უნარები. პრაქტიკის პერიოდში გაეცნოს საწარმოს ისტორიას, ტექნოლოგიურ პროცესებს, წარმოების პროდუქტებს, მათი შეფუთვის საშუალებებს, აგრეთვე წარმოების უსაფრთხოების წესებს და ეთიკის ნორმებს.
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ზუსტ და საბუნებისმეტყველო ფაკულტეტის სტუდენტების პრაქტიკის ობიექტები კომპანიები: ქართული ლუდის კომპანია "ზედაზენი", ფარმაცევტული კომპანია „ავერსი-რაციონალი“, სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ლაბორატორია, „კოკა–კოლა ბოთლერს ჯორჯია“,კომპანია „გლობალ ბიერ ჯორჯია“, კომპანია „ჰენკელ ბილდინგ ქემიკალს ჯორჯია“, გარემოს ეროვნული სააგენტოს ლაბორატორია და კომპანია "სოკარი" იყვნენ.
ბოლო 3 წლის განმავლობაში თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის 40-ზე მეტი სტუდენტი დასაქმდა ამ კომპანიებში საწარმოო პრაქტიკის და სტაჟირების გავლის შემდეგ.